Az olaj világpiaci ára ismét bizonytalanságban mozog, és a szakértők szerint komoly esés következhet be a közeljövőben. A Goldman Sachs legfrissebb elemzése szerint az árak akár 40%-kal is csökkenhetnek, amennyiben a geopolitikai feszültségek mérséklődnek, és a keresletnövekedés elmarad a várakozásoktól.
Mi okozza az ingadozást?
Az elmúlt hónapokban az olajpiacot főként a következő tényezők mozgatták:
- Közel-keleti feszültségek: A régióban zajló konfliktusok – különösen Izrael, Irán, Jemen és más államok között – növelték a piaci félelmeket egy esetleges kínálati sokk miatt.
- Kereskedelmi háborúk: Az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági szembenállás, illetve az EU és más országok közötti vámviták bizonytalanságot okoznak a globális energiakereslet jövőjét illetően.
- Makrogazdasági kockázatok: Az inflációs nyomás és a kamatemelési ciklusok hűthetik a világgazdaságot, ami szintén csökkentheti az olaj iránti keresletet.
Goldman Sachs előrejelzés: jöhet a zuhanás
A Goldman Sachs elemzői szerint, ha a jelenlegi kockázati tényezők enyhülnek, a piaci szereplők hirtelen árazhatják újra az olaj hordónkénti értékét. A befektetési bank úgy véli, hogy a kínálat bővülése – különösen az amerikai palaolaj-termelés növekedése – és a gyengülő kereslet kombinációja akár 40%-os áresést is kiválthat a Brent és a WTI típusú olaj esetében.
Ez azt jelentheti, hogy a jelenlegi 80-90 dolláros árszintek akár 50-55 dollár környékére is süllyedhetnek a következő hónapokban.
Magyarországra gyakorolt hatás
Az olajárak esése rövid távon kedvező lehet a magyar gazdaság számára: olcsóbb üzemanyagárak, csökkenő inflációs nyomás, és enyhülő importköltségek várhatók. Ugyanakkor hosszabb távon a globális energetikai bizonytalanság hátráltathatja a beruházásokat és az ellátásbiztonságot is veszélyeztetheti.